Infolinia uruchomiona została dla poprawy ochrony zwierząt. Może z niej skorzystać każdy, komu los zwierząt nie jest obojętny. W ciągu pierwszych 6 miesięcy działania dr Agnieszka Gruszczyńska, Ekspertka Fundacji ZWIERZ, obsługująca infolinię udzieliła ponad 190 informacji z zakresu ochrony zwierząt.
Osoby dzwoniące pytają o działania jakie mogą podjąć i na jakie przepisy prawa powołać się w sytuacjach, w których dochodzi do krzywdzenia zwierząt. Dotyczy to np. przetrzymywania psów w złych warunkach przez sąsiadów, krzywdzenia kotów wolno żyjących, błąkania się zwierząt, jak tez złych warunków w hodowlach psów czy kotów. Upewniają się, co zrobić, gdy mają wiedzę o źle prowadzonym w ich sąsiedztwie schronisku lub nielegalnej hodowli. W zapytaniach pojawiają się kwestie związane z własnością, wykorzystywaniem psa do szantażu, czy brakiem zgody schroniska na wydanie zwierzęcia w przypadku odnalezienia się właściciela. Z infolinii korzystają osoby prywatne, organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego.
Wiele telefonów dotyczy gminnych programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt. To czas na opracowywane ich projektów oraz opiniowanie przez organizacje społeczne, których celem statutowym jest ochrona zwierząt .
dr Agnieszka Gruszczyńska
Od 3 września 2019r. pod numerem +48 695 902 335 osoby potrzebujące informacji prawnej w zakresie ochrony zwierząt mogą korzystać ze ZWIERZowej Infolinii Bezpłatnej Informacji Prawnej. Infolinia czynna jest we wtorki i czwartki w godzinach 17:00 – 19:00. Cena za minutę połączenia telefonicznego zgodna jest ze stawką operatora.
Szczegółowe warunki udzielania informacji dostępne są na stronie: ZWIERZowa Infolinia