Infolinia działa pełną parą

W ramach ZWIERZowej Infolinii Bezpłatnej Informacji z zakresu Ochrony Zwierząt udzielonych zostało już ponad 190 informacji.

Infolinia uruchomiona została dla poprawy ochrony zwierząt. Może z niej skorzystać każdy, komu los zwierząt nie jest obojętny. W ciągu pierwszych 6 miesięcy działania dr Agnieszka Gruszczyńska, Ekspertka Fundacji ZWIERZ, obsługująca infolinię udzieliła ponad 190 informacji z zakresu ochrony zwierząt.

Osoby dzwoniące pytają o działania jakie mogą podjąć i na jakie przepisy prawa powołać się w sytuacjach, w których dochodzi do krzywdzenia zwierząt. Dotyczy to np. przetrzymywania psów w złych warunkach przez sąsiadów, krzywdzenia kotów wolno żyjących, błąkania się zwierząt, jak tez złych warunków w hodowlach psów czy kotów. Upewniają się, co zrobić, gdy mają wiedzę o źle prowadzonym w ich sąsiedztwie schronisku lub nielegalnej hodowli. W zapytaniach pojawiają się kwestie związane z własnością, wykorzystywaniem psa do szantażu, czy brakiem zgody schroniska na wydanie zwierzęcia w przypadku odnalezienia się właściciela. Z infolinii korzystają osoby prywatne, organizacje pozarządowe oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego.

W ramach Infolinii udzielane są informacje z zakresu:

• ochrony zwierząt bezdomnych i zapobiegania ich bezdomności,
  • czynów przeciwko zwierzętom – przestępstw i wykroczeń,
  • zasad opieki nad zwierzęciem,
  • własności zwierząt i obrotu zwierzętami,
  • ochrony zwierząt dziko żyjących.

Na infolinię dzwonią osoby, którym zależy na zwierzętach, dobrej opiece nad nimi i to właśnie dla nich działamy. Jeśli jesteśmy w stanie w ten sposób pomóc lub uratować zwierzęta – warto to robić. Dodatkowo infolinia ma też charakter edukacyjny, na co mocno stawiamy w Fundacji.

Od 3 września 2019r. pod numerem +48 695 902 335 osoby potrzebujące informacji prawnej w zakresie ochrony zwierząt mogą korzystać ze ZWIERZowej Infolinii Bezpłatnej Informacji Prawnej. Infolinia czynna jest we wtorki i czwartki w godzinach 17:00 – 19:00. Cena za minutę połączenia telefonicznego zgodna jest ze stawką operatora.