Podsumowanie III edycji ZWIERZowej Akcji Kastracja!

Uprzejmie informujemy, że III edycja ZWIERZowej Akcji Kastracja! została w pełni rozliczona.

W 2023 r. Fundacja ZWIERZ podjęła współpracę ze 163 gminami wiejskimi oraz miejsko-wiejskimi, 84 z nich przystąpiło do projektu po raz pierwszy. Łączna kwota środków wydatkowanych wspólnie z samorządami wyniosła
1 707 757 zł. Środki te pozwoliły na kastrację i oznakowanie 5038 psów i kotów przebywających pod opieką mieszkańców oraz 1406 kotów wolno żyjących.

68% wykastrowanych i oznakowanych zwierząt stanowiły koty. Zdecydowanie częściej zarówno w przypadku psów, jak i kotów zabiegom kastracji poddawane były samice.

Fundacja przez cały czas trwania projektu udzielała gminom bieżącego wsparcia oraz nadzorowała prawidłowy przebieg Akcji. W ramach kontroli dokonano weryfikacji 1738 numerów chip, które gminy przekazywały w comiesięcznych sprawozdaniach. Kontaktowaliśmy się również bezpośrednio z opiekunami zwierząt, którzy skorzystali z dofinansowania zabiegów w gminach. Wykonano ponad 1200 telefonów. Bardzo nas cieszy, iż poziom zadowolenia mieszkańców z przeprowadzanej w gminach akcji jest aż tak wysoki, a średnia ocena naszych działań wynosi 9,8 (w skali 1-10).

W ramach projektu Fundacja wydała również opinie do 271 Projektów Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Gminy zobligowane są do przyjmowania Programów w drodze uchwały, corocznie do dnia 31 marca. W opiniach zwracaliśmy przede wszystkim uwagę na zgodność proponowanych przez gminy postanowień z prawem, dobrymi praktykami oraz z treścią Regulaminu Współpracy dla Gmin ZWIERZowej Akcji Kastracja! Szczególny nacisk kładliśmy na prawidłową realizację zadania polegającego na opiece nad kotami wolno żyjącymi oraz na obowiązek sprawowania jej przez cały czas trwania Programu.

Jak co roku Fundacja przeprowadziła również cykl bezpłatnych szkoleń on-line „Obowiązki gminy w zakresie ochrony zwierząt”. W ramach szkolenia odbyło się 17 spotkań, na których pracownicy Urzędów Gmin poszerzyli swoją wiedzę z zakresu:

1. tworzenia przez gminy programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności;
  2. prawnych aspektów opieki nad kotami domowymi;
  3. humanitarnego traktowania zwierząt, przepisów ustawy o ochronie zwierząt i zadań lokalnych;
  4. decyzji o odebraniu zwierzęcia wydanej w trybie art. 7 ust. 1 i 7 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt.

W cyklu szkoleń łącznie uczestniczyło 410 pracowników Urzędów Gmin.

Podsumowując rok 2023 był niezwykle pracowity i przyniósł ogromne sukcesy. Cieszy nas rosnące zainteresowanie działaniami na rzecz walki z bezdomnością zwierząt, wzrost świadomości społecznej na temat ich humanitarnego traktowania, jak też pozytywny odbiór projektu przez mieszkańców gmin, w których realizowana była Akcja. Mamy nadzieję, że kolejne edycje przyniosą nowe wyzwania i jeszcze większe sukcesy.

Bardzo dziękujemy wszystkim Gminom oraz Organizacjom i Aktywistom zaangażowanym lokalnie w realizację Akcji za dotychczasową współpracę!

Gminy uczestniczące w III edycji ZWIERZowej Akcji Kastracja!:

Augustów, Aleksandrów Kujawski, Biały Bór, Barwice, Będków, Białogard (miasto), Borne Sulinowo, Borek Wielkopolski, Biskupiec, Baruchowo, Bakałarzewo, Będzino, Bedlno, Brody, Bobolice, Brzostek, Brańszczyk, Bukowsko, Budzyń, Byczyna, Chęciny, Chmielnik, Chodecz, Chrząstowice, Ciechocin, Czemierniki, Czeremcha, Dąbrówno, Damnica, Dębowa Łąka, Dubicze Cerkiewne, Drzewica, Dolsk, Dobrodzień, Dragacz, Drawno, Ełk, Frombork, Gubin, Godzianów, Gruta, Grunwald, Giby, Głowno, Galewice, Gorzyce, Gowarczów, Głuszyca, Grabów, Gidle, Hyżne, Iłża, Izbicko, Inowłódź, Jastków, Jakubów, Kroczyce, Książki, Konstantynów, Kobiór, Krajenka, Krośnice, Kłobuck, Kluczewsko, Komprachcice, Kozłowo, Kobiele Wielkie, Kodrąb, Kąkolewnica, Kocmyrzów-Luborzyca, Kazimierza Wielka, Kietrz, Lubień Kujawski, Lębork (miasto), Legnickie Pole, Lisewo, Leoncin, Lelów, Łasin, Łosice, Miłkowice, Miechów, Milejczyce, Mykanów, Małdyty, Mirosławiec, Międzybórz, Milanów, Mokrsko, Morawica, Miączyn, Mniszków, Mieścisko, Mrągowo, Nowe Brzesko, Nowa Wieś Lęborska, Narewka, Nowy Dwór Mazowiecki, Olszanica, Ozimek, Oława, Orzysz, Potęgowo, Płaska, Pilzno, Pacyna, Płużnica, Proszowice, Prabuty, Ruja, Rybno, Rędziny, Radomsko, Radomin, Ruda Maleniecka, Rejowiec Fabryczny, Radzyń Podlaski, Radzyń Podlaski (miasto), Suwałki, Syców, Stryszów, Stanisławów, Szydłowo, Studzienice, Srokowo, Sędziejowice, Staroźreby, Szczawin Kościelny, Sztabin, Strzeleczki, Słupia, Świętajno, Świdwin, Świdwin (miasto), Tychowo, Turawa, Trzebieszów, Twardogóra, Tarnówka, Tarnów Opolski, Ułęż, Uniejów, Ulan-Majorat, Ujazd, Wizna, Wohyń, Wyrzysk, Winnica, Warka, Wejherowo, Wielgomłyny, Wałcz (miasto), Zwierzyn, Złocieniec, Zbójno, Zembrzyce, Zębowice, Złotów, Złotów (miasto), Żabia Wola, Żerków, Żytno, Żołynia.