Kastracja

Uważamy, że kastracja to jedyny humanitarny sposób na realne rozwiązanie problemu bezdomności zwierząt w Polsce.

Staramy się odczarować to słowo i tłumaczymy dlaczego to jedyna dobra droga.

Czym jest kastracja, a czym sterylizacja? Czy każda kastracja jest sterylizacją? Czym różnią się te pojęcia?

Kastracja to chirurgiczne usunięcie gruczołów rozrodczych (jajników u samic i jąder u samców). Konsekwencją tego działania jest znaczący spadek hormonów w organizmie zwierzęcia i w związku z tym, zahamowanie zachowań seksualnych.

Czym jest sterylizacja? Można w dużym uproszeniu powiedzieć, że sterylizacja jest pojęciem szerszym. Określa ogólnie działanie mające na celu uniemożliwienie rozrodu.


Kastracja i sterylizacja dotyczą zarówno psów, jak i suczek. W przypadku kastracji psów zabieg polega na usunięciu jąder, a u suczek narządów rodnych. Zabieg nie tylko trwale pozbawia zwierzęta możliwości płodzenia potomstwa, ale także usuwa popęd seksualny. Sterylizacja z kolei polega na np. podwiązaniu jajowodów czy jajników. Zwierzę nie może wtedy mieć potomstwa, ale popęd seksualny pozostaje. Jest to więc połowiczne rozwiązanie problemu. Psy nie tracą swoich skłonności do włóczęgostwa i poszukiwania przygód. Nie warto więc tracić na to czasu.

Od lat staramy się odczarować słowo kastracja. Nie ma się czego bać, czy sądzić, że to określenie jest niezbyt ładne. To po prostu nazwa medyczna. Ich brzmienie czasem bywa szorstkie.

Ten prosty zabieg ma także znaczenie w znacznie mniejszej skali. Wbrew obiegowym opiniom i mitom na ten temat, wydłuża on psie życie średnio o dwa lata, zapobiega wielu groźnym chorobom i poprawia samopoczucie zwierzęcia. Oszczędzamy mu m.in. szkodliwych frustracji wynikających z niezaspokojonego popędu seksualnego czy urojonych ciąż. Sprawdź jakie inne zalety niesie za sobą zabieg kastracji.

Powszechna kastracja psów i kotów to najkrótsza, najprostsza i najlepsza droga do ograniczenia, a w końcu likwidacji bezdomności zwierząt w Polsce.

27 lutego 2020

Kastracja ratuje życie

Zabieg kastracji może znacząco przedłużyć, a nawet uratować życie zwierząt.
11 października 2019

Mity o kastracji

Kastracja jest tematem pełnym mitów i stereotypów. Przyglądamy się im i tłumaczymy, które są nieprawdziwe.
29 lipca 2019

Wpływ kastracji na zmniejszenie populacji zwierząt bezdomnych

Czy w Polsce można zlikwidować problem bezdomności zwierząt?
23 lipca 2019

Zalety kastracji

Powszechna kastracja psów i kotów to najkrótsza, najprostsza i najlepsza droga do ograniczenia, a w końcu likwidacji bezdomności zwierząt w Polsce. Wbrew obiegowym opiniom i mitom, […]
19 lipca 2019

Jak przebiega zabieg kastracji?

Jeżeli chcesz wydłużyć życie swojego psa i poprawić jego jakość to czas… na kastrację. Pewnie zastanawiasz się gdzie, jak i za ile to zrobić? A także […]