Kastracja
Uważamy, że kastracja to jedyny humanitarny sposób na realne rozwiązanie problemu bezdomności zwierząt w Polsce.
Staramy się odczarować to słowo i tłumaczymy dlaczego to jedyna dobra droga. Czym jest kastracja, a czym sterylizacja? Czy każda kastracja jest sterylizacją? Czym różnią się te pojęcia?Kastracja to chirurgiczne usunięcie gruczołów rozrodczych (jajników u samic i jąder u samców). Konsekwencją tego działania jest znaczący spadek hormonów w organizmie zwierzęcia i w związku z tym, zahamowanie zachowań seksualnych.
Czym jest sterylizacja? Można w dużym uproszeniu powiedzieć, że sterylizacja jest pojęciem szerszym. Określa ogólnie działanie mające na celu uniemożliwienie rozrodu.
Kastracja i sterylizacja dotyczą zarówno psów, jak i suczek. W przypadku kastracji psów zabieg polega na usunięciu jąder, a u suczek narządów rodnych. Zabieg nie tylko trwale pozbawia zwierzęta możliwości płodzenia potomstwa, ale także usuwa popęd seksualny. Sterylizacja z kolei polega na np. podwiązaniu jajowodów czy jajników. Zwierzę nie może wtedy mieć potomstwa, ale popęd seksualny pozostaje. Jest to więc połowiczne rozwiązanie problemu. Psy nie tracą swoich skłonności do włóczęgostwa i poszukiwania przygód. Nie warto więc tracić na to czasu.
Od lat staramy się odczarować słowo kastracja. Nie ma się czego bać, czy sądzić, że to określenie jest niezbyt ładne. To po prostu nazwa medyczna. Ich brzmienie czasem bywa szorstkie.
Ten prosty zabieg ma także znaczenie w znacznie mniejszej skali. Wbrew obiegowym opiniom i mitom na ten temat, wydłuża on psie życie średnio o dwa lata, zapobiega wielu groźnym chorobom i poprawia samopoczucie zwierzęcia. Oszczędzamy mu m.in. szkodliwych frustracji wynikających z niezaspokojonego popędu seksualnego czy urojonych ciąż. Sprawdź jakie inne zalety niesie za sobą zabieg kastracji.