Akcja Kastracja 2

Podsumowanie drugiej edycji Akcji Kastracja!

Niniejszym mamy przyjemność zakomunikować, że ZWIERZowa Akcja Kastracja! w swej drugiej edycji, na rok 2021/22, dobiegła końca! Jesteśmy niezwykle szczęśliwi i dumni, że po raz kolejny wspólnie z Państwem zmieniliśmy na lepsze kawałek zwierzęcego świata.

Czym jest Akcja Kastracja! organizowana przez Fundację „ZWIERZ”? – krótkie przypomnienie. Jest to autorski projekt, którego celem jest nadrzędnym jest REALNA pomoc w zmniejszaniu bezdomności, poprzez wsparcie Gmin we wprowadzaniu programów bezpłatnych dla mieszkańców kastracji oraz znakowania psów i kotów posiadających właściciela oraz kotów wolno żyjących. Dzięki uczestnictwu w Akcji, Gmina może liczyć na różnorakie formy wsparcia:

• finansowe: Fundacja ZWIERZ dofinansowuje zabiegi w formule pół na pół. Wysokość darowizny to nawet 5 000 zł pod warunkiem, że gmina przeznaczy na wspomniany cel taką samą kwotę.
  • merytoryczne: Gmina otrzymuje wsparcie poprzez uczestnictwo pracowników w bezpłatnych szkoleniach z zakresu ochrony zwierząt. Opiniujemy również gminne programy opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności. Gminy mają możliwość konsultacji z ekspertami z dziedziny zapobiegania bezdomności zwierząt.
  • edukacyjne: Wspólnie poszerzamy świadomość mieszkańców w zakresie opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt. Gminy otrzymują przygotowane materiały informacyjne na temat skutecznych metod zapobiegania bezdomności zwierząt.

W tegorocznej edycji wzięło udział 83 Gminy, co stanowi niemal trzykrotność w stosunku do ubiegłorocznej (31) – ogromnie dziękujemy za tak duży odzew! Napawa nas wielką dumą i radością fakt, że wszystkie Gminy współpracujące z nami wcześniej, zdecydowały się ponownie przystąpić do Akcji, co oznacza, że ich Włodarze oraz Mieszkańcy widzą sens we wspólnych działaniach.
Wykastrowanych zostało 3756 zwierząt: 3192 psów i kotów przebywających pod opieką mieszkańców oraz 564 koty wolno żyjące, a sumaryczna kwota na zabiegi wyniosła 893 931,28 zł.
Nowością w tej edycji było opiniowanie przez specjalistów naszej Fundacji gminnych programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności – dokonaliśmy analizy ponad 100 takich programów (nie wszystkie Gminy spełniły warunki regulaminowe Akcji Kastracja! i dlatego też liczba finalnie zakwalifikowanych jest ostatecznie niższa).

Dziękujemy Gminom biorącym udział w Akcji Kastracja! 2021/22:

• Augustów

• Nowy Dwór Mazowiecki
  • Radzyń Podlaski
  • Wałcz

„Gmina Rędziny zdecydowała się wziąć udział w projekcie ZWIERZowa Akcja Kastracja, będąc przekonaną, że kastracja oraz czipowanie to najlepszy sposób na zapobieganie bezdomności zwierząt. Ponadto właściciele zwierząt domowych (psów i kotów) mogą korzystać z bezpłatnego zabiegu swoich czworonogów. Koty wolno żyjące wymagają opieki człowieka, dlatego kontrola populacji jest niezwykle ważna. Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania.” – Wójt Gminy Rędziny Paweł Militowski

„Mieszkańcy Gminy Ujazd byli już wcześniej zainteresowani kastracją swoich zwierząt, dlatego Gmina Ujazd przystąpiła do akcji kastracji i znakowania zwierząt właścicielskich i kotów wolno żyjących. Akcja ta cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców naszej gminy, cały czas składane są nowe wnioski i w związku z tym Gmina Ujazd i Fundacja ZWIERZ przeznaczyła na Akcję kolejne środki finansowe. Akcja kastracji i znakowania zwierząt jest całkowicie bezpłatna dla właściciela czy opiekuna zwierzęcia. Znakowanie zwierząt to doskonała metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca szybkie ustalenie właściciela zwierzęcia. Dzięki tej Akcji zmniejszyła się bezdomność zwierząt na terenie gminy. Gmina Ujazd jest zainteresowana wzięciem udziału w kolejnej edycji Akcji kastracji i znakowania zwierząt.”
– Burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom

III edycja Akcji Kastracja! już wkrótce. Zachęcamy gminy do podejmowania działań na rzecz zapobiegania bezdomności zwierząt, a mieszkańców do rozmów na ten temat z Urzędnikami. Zapraszamy Włodarzy i Pracowników gmin wiejskich i miejsko – wiejskich na stronę internetową www.akcjakastracja.org – znajdują się tam wzory dokumentów, regulamin Akcji oraz formularz zgłoszeniowy.

Wspólnie zlikwidujemy bezdomność zwierząt.