Wpływ kastracji na zmniejszenie populacji zwierząt bezdomnych
29 lipca 2019Wyniki konkursu ZWIERZenie
20 sierpnia 2019
W końcu, Ty i Twój nowy przyjaciel adoptowany ze schroniska jesteście w domu. Pierwsze dni to czas, który będzie wymagał od Ciebie ogromnej cierpliwości i wyrozumiałości.
Przygarniając czworonoga pamiętaj o jego przeszłości i szczególnie w pierwszych dniach okaż mu cierpliwość i miłości.
Psy schroniskowe mają za sobą czasem bardzo trudną historię. Zanim trafiły do schroniska, niektóre z nich były bite, głodzone, często długo błąkały się samotnie. Część z nich nigdy nie miała bliskich relacji z człowiekiem. Inne opuściły kochającego opiekuna. Prowadziły różny tryb życia. I tak, rozpieszczonemu kanapowcowi bardzo ciężko jest odnaleźć się między innymi psami w schronisku. Dla zwierzaka to trudny okres w życiu. Niestety, nierzadko trwa wiele miesięcy, a czasem lat. Adopcja to kolejna zmiana. Dlatego pierwsze chwile po zabraniu go ze schroniska mogą być równie trudne. Dobre poznanie historii adoptowanego czworonoga bardzo ułatwia ten pierwszy wspólny czas.
Dajmy sobie czas na zdobycie zaufania
Oboje musicie dać sobie czas. Potrzebuje go zwierzę, aby nabrać zaufania do Ciebie. Ten czas jest potrzebny także Tobie. Ty również musisz zaufać psu. Warto poświęcić zwierzęciu dużo czasu, jednocześnie pozostawiając mu przestrzeń na wyrobienie własnych zachowań i odruchów.
Zdaniem behawiorysty Andrzeja Kłosińskiego w pierwszych dniach warto zwrócić uwagę na aspekty zachowania takie jak: reakcje na osoby obce, potrzebę kontaktów społecznych (z ludźmi i innymi psami), reakcje na zaskoczenie, na dotyk, obronę własności, współpracę z człowiekiem, reagowanie na komendy. W pierwszym okresie pobytu w nowym domu u zwierzaka mogą wystąpić objawy depresji. Ich przejawem będzie m.in. brak apetytu czy apatia. Jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, nie słabną lub wręcz ulegają nasileniu należy zabrać psa do weterynarza. Pierwszy kontakt
Pierwszy kontakt ze zwierzęciem jest bardzo ważny. W pierwszym okresie będziecie wypracowywać własny język i sposób komunikacji. Warto dać psu przestrzeń na to, by móc zaobserwować jego zachowanie. Początkowo może traktować Cię jako obcego. To nic dziwnego. Zwierzę musi wyczuć Twoje dobre intencje. To, że chcesz dać mu dach nad głową dobre jedzenie, odrobinę zabawy i poczucie bezpieczeństwa. Na początku pozwól mu zapoznać się z Twoim zapachem. Staraj się też ograniczyć ilość pieszczot, jeśli zwierzak nie pokazuje wyraźnie, że ma na to ochotę. Nowe miejsce – własny kąt
Pies powinien dokładnie poznać nowe otoczenie. Nawet jeżeli planujesz przeznaczyć mu tylko wybrane pomieszczenia. Pozwól zwiedzić mu całą przestrzeń. Ułatwi to psu budowanie poczucia bezpieczeństwa.
Zapewnij psu podstawowe artykuły. W zestawie powinny znaleźć się: posłanie – legowisk, kilka zabawek, miski na wodę i jedzenie, obroża i smycz. Przygotuj spokojne miejsce do spania. Legowisko powinno pozwalać mu na swobodne wyciągnięcie się. Zabezpiecz dostęp do świeżej wody. Na początku nie przesadzaj także z ilością jedzenia. Dobrze podawać psu karmę jaką otrzymywał we wcześniejszym miejscu.