Dlaczego warto adoptować zwierzę seniora?
19 lipca 2019Dom tymczasowy
19 lipca 2019
Gdy przychodzi ten moment, w którym Twoje serce podpowiada ci, żeby adoptować psa często nie wiesz, jak się do tego zabrać. Zaczynasz od poszukiwań w Googlu. Trafiasz na strony setek fundacji i schronisk. Czytasz poruszające historie zwierzęcych dramatów. Chcesz przygarnąć wszystkie te biedy. Najczęściej możesz wybrać tylko jedną.
Podjęcie decyzji o adopcji wymaga odpowiedzialności i odwagi. Za chwilę przyjmiesz pod swój dach nowego członka rodziny. To nie jest prosta decyzja.
Czy chcesz psa w typie rasy czy nie ma to dla Ciebie znaczenia?
Wbrew powszechnym opiniom, w schroniskach przebywa bardzo dużo psów w typie rasy. Czyli psów wyglądających na daną rasę, ale nie posiadających rodowodu. Istnieją fundacje wyspecjalizowane w opiece i ratowaniu takich psów. Psów wielorasowych jest bardzo dużo we wszystkich schroniskach.
Wielkość psa
Pamiętaj, w tym wypadku nie możesz kierować się tylko wyborem serca. Duży pies ma dużo siły. Oceń czy będziesz w stanie sobie z nim poradzić. Pies trzymany w schronisku rzadko wychodził. Pierwsze spacery mogą być trudne. Radość zwierzęcia ze swobody ruchu może powodować, że to on będzie wyprowadzał Ciebie.
Wbrew powszechnym opiniom, wielkość mieszkania nie ma znaczenia przy wyborze wielkości psa.
Twój tryb i styl życia
Jeżeli Ty i reszta Twojej rodziny pracuje od 9.00 do 17.00 oznacza to, że pies tyle godzin będzie sam. Można go do tego przyzwyczaić, ale trzeba mieć to na uwadze. Gdy masz więcej czasu, a do tego prowadzisz aktywny tryb życia, młody wysportowany pies będzie najlepszym przyjacielem. Wspólnie spędzony w ruchu czas nie będzie uciążliwym obowiązkiem, tylko przyjemnością. Członkowie rodziny
Adoptując psa weź też pod uwagę innych członków rodziny. Oni również muszą zaakceptować nowego domownika. Bądź szczególnie ostrożny z wyborem psa jeśli ma mieszkać z seniorami lub dziećmi. Duży, ruchliwy czy nadpobudliwy pies może być kłopotliwy dla wiekowej babci. Zwierzę po trudnych przejściach, może szybciej reagować agresywnie na nieświadome podrażnienie przez dziecko. Dlatego należy zrobić bardzo szczegółowy wywiad w schronisku na temat przeszłości psa i jego zachowań. Oczywiście nie zawsze przeszłość psa jest znana. Dlatego warto wybrać się na spotkanie zapoznawcze z psem w schronisku całą rodziną. Niech wszyscy domownicy poznają psa z którym będą mieszkać pod jednym dachem. Procedura adopcyjna
Gdy dokonasz właściwej analizy i wybierzesz tego jedynego, przed Tobą jeszcze kilka spraw do załatwienia w procesie adopcyjnym. Schroniska czy fundacja mają własne zasady wydawania zwierząt.
Spotkanie przed adopcyjne
Pracownik/wolontariusz schroniska/organizacji odwiedzi Cię w domu i sprawdzi, czy pies będzie miał odpowiednie warunki życia. Nie bój się spotkań przed adopcyjnych. Mają one na celu weryfikację czy dany pies „wpasuje się” w Twoją rodzinę i Twój tryb życia. Na wizycie otrzymasz wiele cennych wskazówek na tem6at tego jak wprowadzić psa do domu, jak się zachowywać na początku procesu adaptacyjnego. To doskonała okazja do rozmowy o możliwych problemach i przygotowania się na nowego domownika.
Często schronisko/organizacja wymaga pisemnej zgody na złożenie powtórnej wizyty. Zawsze odbywa się rozmowa z adoptującym, po której schronisko musi być pewne, że pies trafi w dobre ręce. Pamiętajmy, że w uzasadnionych przypadkach organizacja może odmówić adopcji.
Jeśli po rozmowach zapada pozytywna decyzja o adopcji, podpisywana jest umowa adopcyjna. Gdy ją podpiszemy, możemy zabrać psa do domu.
Umowa adopcyjna zwyczajowo zawiera informacje o:
- działaniach jakie należy podjąć, kogo poinformować, gdy zwierzę zaginie,
- braku zgody na przekazanie zwierzęcia osobom trzecim bez zgody organizacji wydającej do adopcji,
- zobowiązaniu się nowego właściciela do regularnego badania stanu zdrowia adoptowanego czworonoga i wykonania zalecanych szczepień,
- w przypadku adopcji szczeniąt, zobowiązanie do wykonania zabiegu kastracji w określonym czasie
Umowa adopcyjna podpisywana jest po to, by zabezpieczyć zarówno zwierzę, jak i rodzinę adoptującą. Wszystkim zależy na dobru zwierzęcia. Umowa adopcyjna ma to zabezpieczyć.
Czego możesz oczekiwać od organizacji wydającej zwierzę?
Przede wszystkim szczegółowej informacji dotyczącej zwierzaka: oceny jego charakteru, opisu jego przyzwyczajeń, zachowania, predyspozycji. Musisz jednak pamiętać, że zwierzę w schronisku/przytulisku może zachowywać się zupełnie inaczej niż w domu. W schroniskach, nawet tych najlepszych, panują warunki wysoce stresowe. Wpływa to na zachowanie psa. Ocena zachowania psa w schronisku nie zawsze jest miarodajna. O tym fakcie powinieneś zostać poinformowany przed adopcją, podczas wizyty przed adopcyjnej.
Zwierzę wydawane do adopcji powinno być zaszczepione na wściekliznę (chyba, że to szczeniak poniżej szóstego miesiąca życia), zaczipowane i wykastrowane w przypadku psów dorosłych. Wykonanie zabiegu kastracji nie jest obligatoryjne dla fundacji czy schronić. Niektóre robią to w miarę swoich możliwości. Inne pobierają opłaty.
Czasem pies dostaje do nowego domu wyprawkę. Zabiera też ze sobą swój psi dobytek: jakąś zabawkę, miskę. Jest to jednak rzadkość. Schroniskom i organizacjom często brakuje wyposażenia i nie wydają go adoptowanym zwierzętom.