Skutki epidemii koronowirusa dotykają setki tysięcy psów i kotów. Zwierzaki zostały w schroniskach, ośrodkach i przytuliskach prowadzonych przez organizacje pozarządowe nieświadome tego, co dzieje się wokół. Czas w tych miejscach nie zatrzymał się. Ich pracownicy każdego dnia dbają o swoich podopiecznych, karmią, wyprowadzają, zapewniają niezbędne zabiegi weterynaryjne. Podejmują się także interwencji ratujących życie i zdrowie cierpiących i potrzebujących zwierzaków.
A to wszystko w osłabionym składzie. Z uwagi na środki ostrożności zawieszone zostały aktywności wolontariackie, a ośrodki nie prowadzą odwiedzin i akcji dni otwartych zachęcających do adopcji. Dodatkowo mierzą się z problemami finansowymi. Większość z nich utrzymuje się z pomocy ludzi – darowizn od osób prywatnych i pomocy firm. Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną zostały one bardzo mocno ograniczone lub niemal całkowicie wstrzymane.
fot. Fundacja Zwierzęca Arkadia
Tak. W większości organizacji adopcja psa lub kota jest możliwa, jednak pod pewnymi zastrzeżeniami. Adopcje prowadzone są z zachowaniem szczególnych zasad ostrożności, a procedura adopcyjna dostosowana jest do obecnych warunków. Decydując się na adopcję zwierzęcia możecie spotkać się w pierwszej kolejności z wypełnieniem ankiety, udziałem w wideorozmowie przedadopcyjnej, a także z koniecznością wyrażenia zgody na osobiste spotkanie poadopcyjne po ustaniu ograniczeń epidemiologicznych. Każda organizacja wprowadza swoje zasady i zmiany w procesach adopcyjnych.
Świadoma i odpowiedzialna adopcja to zawsze dobry pomysł. Schroniska i ośrodki stale szukają dobrych domów dla swoich zwierzaków. Nie wstrzymują adopcji, ponieważ stale przyjmują nowe zwierzęta. Zwracają jednak uwagę na kilka kwestii.
Decyzja o adopcji musi być poważnie przemyślana, a nowy właściciel przygotowany na przyjęcie nowego domownika. Dlatego jeśli rozważasz adopcję upewnij się, czy gdy epidemia minie, Ty powrócisz do codziennych obowiązków, będziesz miał czas, aby zająć się zwierzakiem i zapewnić mu odpowiednią opiekę. A czy w przypadku kwarantanny będziesz miał komu powierzyć zwierzę lub ktoś będzie mógł wesprzeć Cię w opiece nad nim i wychodzeniu na spacery? Niech Twoja decyzja będzie dobrze przemyślana, bo adopcja to poważna deklaracja.
Możliwość wystąpienia lęku separacyjnego po ustaniu kwarantanny. Adoptowany zwierzak w pierwszym okresie przebywania w nowym domu przyzwyczai się do obecności w nim domowników. Jeśli po ustaniu stanu epidemii wszyscy wrócą do normalnego trybu życia, szkoły i pracy, zwierzak może czuć się samotnie i może pojawić się zjawisko lęku separacyjnego. Warto więc zapewnić sobie dodatkowy czas na pracę ze zwierzęciem w tym okresie.
Nie każdy zwierzak może teraz trafić do nowego domu. Nie każdy wypatrzony przez ciebie pies lub kot będzie mógł od razu stać się Twoim przyjacielem. Adopcja niektórych zwierząt, z uwagi na ich szczególne potrzeby związane z opieką lub problemy behawioralne, może być przesunięta w czasie, tak aby organizacja wydająca mogła w pełni wpierać cię w opiece i pracy z nowym zwierzakiem.