Wielokrotnie organizacje działające na rzecz zwierząt są wzywane do zwierząt trzymanych w nieodpowiednich warunkach. Pies ląduje w kojcu jako szczenię. Wynoszony jest z niego po kilku latach. Martwy.
W wielu przypadkach psy trzymane w kojcach są z nich praktycznie nie wypuszczane. Jedynym światem psa jest klatka o wymiarach niewiele większych niż on sam. Pies ląduje w kojcu jako szczenię. Co dziesiąty wynoszony jest z niego po kilku latach. Martwy.
Pies spędza w kojcu 24 godziny na dobę. Bez możliwości załatwienia swoich potrzeb poza nim. Dlatego są odrażające, śmierdzące i odpychające. Zbyt drastyczne? Niestety takie są realia.
Właściciele psów trzymanych stale w kojcach często zapominają lub po prostu nie wiedzą o tym, że pies jest… zwierzęciem stadnym. Ma silną potrzebę przebywania w towarzystwie. Zamknięcie w kojcu uniemożliwia mu zaspokojenie tej jednej z najważniejszych potrzeb. Drugim ważnym aspektem jest fakt, że pies w kojcu nie ma szans, żeby się wybiegać. Psy, które nie są z kojca wypuszczane stają się agresywne, popadają w apatię i depresję. To dlatego, że nie mają gdzie wyładować kumulowanej energii. Nie ma co się dziwić, że pies zamknięty w kojcu będzie ujadał, wył lub niszczył budę, miski czy inne rzeczy.
Oczywiście, że tak! W skrajnych przypadkach zaniedbania podstawowych potrzeb psa doprowadzi do różnego rodzaju problemów behawioralnych oraz chorób. Zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Nie zaspokajając podstawowych potrzeb zwierzęcia, znęcasz się nad nim. A to podlega odpowiedzialności karnej.
Kojec dla psa nie jest złym miejscem, jeśli pies nie jest w nim zamknięty przez całe życie. Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, by pies był z kojca regularnie wypuszczany. Najlepiej codziennie. Daj mu zaspokoić potrzebę ruchu i socjalizacji poprzez kontakt z domownikami.
Dbaj o czystość kojca. Pies ma tam mało miejsca, więc bardzo szybko będzie zmuszony stać we własnych odchodach, jeśli nie będziesz dbać o codziennie sprzątanie. Pies musi mieć stały dostęp do czystej wody. Woda powinna być uzupełniana codziennie. Uwaga, zimą i latem nawet kilka razy w ciągu dnia. Pamiętaj też o odpowiednim żywieniu. Bądź dla psa przyjacielem, a nie katem.